
Vasakronan hyr ut till träningsjätten
Uthyrning

Träningsanläggningen kommer att ligga mitt i Uppsala Science Park i den före detta stallbyggnaden som numera kallas för ”Stallet".
Friskis och Svettis hyr 2 100 kvadratmeter i ”Stallet” och anläggningen öppnar i augusti 2019.
Anläggningen kommer bland annat att erbjuda sina besökare ett stort gym och en stor gruppträningssal. Lokalen omfattar även omklädningsrum, personalytor samt en bollhall som framför allt kommer att kunna nyttjas av skolor.
- I USP finns 140 företag och organisationer. I närområdet finns dessutom ett stort antal bostäder och arbetsgivare som BMC, Akademiska Sjukhuset och Uppsala Universitet. Att kunna erbjuda deras medarbetare, och även de boende, en bra träningsanläggning är bra både för dem och för USP. Det bidrar till livet och rörelsen i parken, säger Jan-Erik Hellman, regionchef Vasakronan.
Lokalerna kommer att anpassas under våren 2019 och träningsanläggningen planeras att öppna i augusti 2019. Anläggningen är Friskis och Svettis femte i Uppsala.
Av Redaktionen
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.