Stor bostadssatsning i Söderstaden Foto: HSB

Stor bostadssatsning i Söderstaden

Bostäder

26 april 2018

Nu vill HSB bygga 440 bostadsrätter i triangeln där Årstastråket, Globenområdet och Enskede Gård möts.

 

Bolidenplan ligger söder om Söder, i det östra hörnet av Årstastråket. Globens tunnelbane- och tvärbanestationer med förbindelser till hela Stockholm ligger bara ett par hundra meter bort.

HSB planerar 310 bostadsrätter på Bolidenplan, samt 130 bostadsrätter på Konstgjutarvägen mitt över gatan. Fastigheterna kommer att innehålla lägenheter, lokaler och en förskola.

– Vi är väldigt glada över att kunna erbjuda våra medlemmar ett så här fint citynära läge, strax söder om Södermalm. Det blir ett trevligt område med närhet till service, restauranger, förskolor och skolor, säger Stig Ahlén, affärsutvecklingschef på HSB Bostad.

Den nya bebyggelsen integreras med den befintliga som består av lamellhus, punkthus och äldre villor. Arkitekturen blir varierad med skiftande höjder, material och former. Ett nytt torg kommer att fungera som Bolidenplans kärna och naturliga samlingspunkt.

Bolidenplan blir en del av den nya Söderstaden, där även det närliggande Slakthusområdet ingår. Söderstaden kommer att bebyggas och utvecklas till flera nya spännande stadsdelar med restauranger, service och aktiviteter.

Av Redaktionen

Skribent

World In Property
redaktionen@worldinproperty.se