
Så kan nya Paushuset i Enköping se ut
Ekonomi

Nu har Andersson Companys förslag till ett nytt Paushus i centrala Enköping presenterats.
Byggnaden kommer vara i tegel, puts och med inslag av trä i en varm jordnära ton. Den kommer variera i höjd. På taket blir det en takterrass.
– Nya Paushuset kommer kunna bidra till att göra Stora torget mer attraktivt och mer levande med folkliv och aktiviteter. Nu vill vi få in synpunkter från invånarna genom dialog och samråd, säger Ulrika Ornbrant, ordförande kommunstyrelsens plan-, mark- och exploateringsutskott.
– Vi vill bygga en fastighet som lever 24 timmar om dygnet, sju dagar i veckan, säger Johan Thorwid, VD på Andersson Company.
Der nya Paushuset ska innehålla handel, restauranger, kontor, bostäder och parkeringar.
Det ursprungliga Paushuset stod klart 1974 och omfattar cirka 10 000 kvadratmeter för i huvudsak handel.
Det såldes 2017 av Hemfosa till Alm Equity och Andersson Company.
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.