
Ny affärsutvecklingschef på Logistic Contractor
Personnytt

Roger Carlelycke blir ny affärsutvecklingschef på Logistic Contractor.
Logistic Contractor AB, som ingår i Wästbygg Gruppen, har utsett Roger Carlelycke till ny affärsutvecklingschef för verksamheten i Sverige.
Roger Carlelycke har arbetat som affärsutvecklare i bolaget sedan mars i år, och han kom då närmast från en liknande tjänst på Bockasjö. Han tillträder sin nya tjänst omedelbart.
– Affärsutvecklingschefen har en nyckelroll i företaget och under den rekryteringsprocess som varit har vi kunnat konstatera att Rogers kompetens och branscherfarenhet står sig väl mot övriga kandidater. Tack vare att vi har kunnat landa i en intern rekrytering får vi också, i den intensiva fas vi befinner oss i, värdefull kontinuitet i verksamheten, säger Benn Karlberg, VD på Logistic Contractor.
Ytterligare en rekrytering på affärssidan har genomförts på Logistic Contractor. Den 1 december börjar Jonas Reinsjö som affärsutvecklare. Även han har arbetat i många år i branschen, bland annat som fastighetsförvaltare på Siba Fastigheter och som etableringsansvarig på NetOnNet.
– Vi hälsar Jonas välkommen till Logistic Contractor, han blir en utmärkt förstärkning i vårt affärsteam, säger Benn Karlberg.
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.