
Klartecken för Oscar Properties i Sundsvall
Bostäder

Oscar Properties går nu vidare med utvecklingen av sin hyresrättsportfölj i Sundsvall. Detta sedan bygglov beviljats.
Oscar Properties, har som tidigare meddelat identifierat byggrätter i sin portfölj för bland annat utveckling av hyresrätter i Sundsvall.
Nu har bolaget erhållit bygglov för etapp 1 och planerar produktionsstart under första kvartalet 2022.
Resterande etapper beräknas starta under kvartal 4 2022.
Totalt sett rör det sig om 200 hyresrätter med ett beräknat årligt driftnetto om cirka 22 msek som beräknas vara färdigställda under 2023. Löfte om finansiering har erhållits.
– Detta är ytterligare ett steg i vår nya affär. Vi identifierar värden i vår portfölj och skapar långsiktigt säkra kassaflöden genom nyproducerade hyresrätter, kommenterar Oscar Engelbert, VD Oscar Properties.
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.