Här är hyresgästen till Fabeges rekorduthyrning

Här är hyresgästen till Fabeges rekorduthyrning

Uthyrning

23 augusti 2023

I slutet av juni gick Fabege ut med att man tecknat en avsiktsförklaring för de 66 000 kvadratmetrarna, nu står det klart att vapentillverkaren Saab är aktuell som hyresgäst.

I slutet av januari 2019 kom nyheten att Fabeges hyresgäst Skatteverker skulle lämna fastigheten Nöten 4 i Solna när kontraktet gick ut hösten 2020 för att istället flytta till Vasakronans nybyggda lokaler i Sundbyberg i slutet av 2021.

Fabege har tecknat avsiktsförklaringen avseende uthyrning av de 66 000 kvadratmetrarna med vapentillverkaren Saab AB, en kontorsuthyrning som blir en av de största i Sverige någonsin.

På Dagens industris fråga om det varit svårt att hitta en ny hyresgäst svarade Johan Zachrisson tidigare i somras:

- Det är klart, hyresgäster som är intresserade av att hyra så stora ytor är inte så många, men när man väl söker en så stor yta har man inte så många alternativ heller.

Pernilla Gilbert

World in Property
pernilla.gilbert@worldinproperty.se