
Flest fastighetsbolag bland förlorarna på måndagsbörsen
Ekonomi

OMX Stockholm PI var oförändrat under måndagen. På listan över dagens 15 största förlorare fanns åtta fastighetsrelaterade bolag. Snart drar årsrapport-floden igång. Först ut inom fastigheter är Platzer.
Gårdagens förlorare på Stockholmsbörsen blev Ratos med en nedgång på -5,14 procent.
De åtta fastighetsrelaterade aktierna på måndagens lista över de 15 största förlorarna var:
*Sagax A -4,09 procent.
*Hemnet Group – 3,94 procent.
*Platzer Fastigheter Holding B -3,69 procent.
*K-Fast Holding B -3,42 procent.
*Fastpartner A -3,41 procent.
*NP3 Fastigheter -2,96 procent.
*SBB Norden B – 2,88 procent.
*Nyfosa – 2,66 procent.
Samtidigt kryper årsrapportfloden närmare. Den börjar på allvar med bl.a. Sandvik och Avanza den 20 januari.
För fastighetsbolagens del inleds rapportsäsongen med Platzer den 28 januari, och avslutas den 28 februari med Acrinova och SBF.
Det enda fastighetsbolag som hittills vinstvarnat inför årsrapporten är SBB, som gjort en omvänd vinstvarning. Bolaget höjde nyligen prognosen för resultat per stamaktie A och B för helåret 2021 med 40 till 45 procent.
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.