
Eva Landén får ordförandepost
Ekonomi

Specialfastigheter föreslår att nuvarande styrelsemedlem Eva Landén utses till ordförande för bolagets styrelse.
Hon efterträder Bo Lundgren som inte ställer upp för omval.
Eva Landén har en lång och gedigen erfarenhet som vd, CFO och revisor inom olika bolag i fastighetsbranschen. Hon är idag vd för Corem Property Group och är styrelseledamot i Klövern.
– Jag ser mycket fram emot att ta över ordförandeförandeskapet i Specialfastigheter. Under mina snart fyra år som styrelseledamot har jag följt hur bolaget utvecklat och stärkt sin position inom säkerhetsfastigheter och jag vet att det finns en växande marknad för de fastigheter och tjänster som Specialfastigheter erbjuder, säger Eva Landén.
Ägaren föreslår även två nya ledamöter till styrelsen, Åsa Wirén och Erik Tranaeus. Åsa Wirén är idag senior rådgivare på Bonnier AB och har bland annat arbetat som CFO på SkiStar och har en lång karriär inom KPMG. Hon har även styrelseerfarenhet. Erik Tranaeus föreslås bli ägarens representant och ersätter Ulrika Nordström. Han har under det senaste året varit adjungerad i Specialfastigheters styrelse under Ulrika Nordströms föräldraledighet.
Följande personer föreslås för omval till styrelsen:
- Jan Berg
- Carin Götblad
- Eva Landén
- Mikael Lundström
- Maj-Charlotte Wallin
Den föreslagna styrelsen bedöms ha en med hänsyn till bolagets verksamhet, utvecklingsskede och förhållanden i övrigt ändamålsenlig sammansättning präglad av mångsidighet och bredd avseende ledamöternas kompetens, erfarenhet och bakgrund. Sammansättningen uppnår regeringens målsättning om jämn könsfördelning i enlighet med vad som framgår av statens ägarpolicy.
Av Redaktionen
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.