Corem har tecknat två nya hyresavtal i Gallerian i Västerås, vilken liksom den närbelägna gallerian Punkt genomgått omfattande renoveringar och moderniseringar.
Aspia, ett företag inom redovisning, lön och rådgivning, flyttar in i 659 kvm kontorslokaler i Gallerian i slutet av september 2023. Längden på hyresavtalet är 5 år.
Knightec, ett tjänstebolag specialiserade på produkt- och tjänsteutveckling inom områden som rör energi, hållbarhet och cybersäkerhet, flyttar in i 948 kvm kontorslokaler i samma byggnad under tredje kvartalet 2024. Längden på hyresavtalet är 7 år.
Gallerian och Punkt är belägna mitt i centrala Västerås med absolut närhet till centralstationen.
- Det är mycket glädjande att intresset för våra nya, moderna och flexibla kontor är fortsatt stort. Vi fyller nu upp våra fina gallerior mitt i centrum med en mix av handel, kontor och övrig service för Västerås invånare, säger Tariq Boholm, Affärsenhetschef på Corem i Västerås.