
Batljan får vänta på köpebesked
Transaktion

I går erbjöd SBB att köpa samtliga preferensaktier i Karlbergsvägen 77. Nu samlas styrelsen för att se om de accepterar budet.
Ilija Batljans SBB lämnade under torsdagen ett offentligt uppköpserbjudande till preferensaktieägarna i Karlbergsvägen 77 Fastigheter AB om att överlåta samtliga preferensaktier i Karlbergsvägen 77 till SBB.
SBB har angett att en erbjudandehandling kommer att offentliggöras 6 november 2018. Vidare har SBB angett att acceptfristen förväntas avslutas omkring den 28 november 2018.
Styrelsen för Karlbergsvägen 77 kommer att utvärdera erbjudandet och återkomma med sin uppfattning om erbjudandet samt skälen för denna uppfattning senast två veckor före acceptfristens utgång.
Styrelsen har utsett JLL Capital Markets till finansiell rådgivare och Gernandt & Danielsson till legal rådgivare med anledning av Erbjudandet.
Av Redaktionen
Välj ett eller flera ämnen som du vill bevaka så kommer vi meddela dig när vi publicerar någonting nytt. Genom att prenumerera på notiser godkänner du World in Propertys behandling av personuppgifter.